سه شنبه 13 /03 /1399


 

 

مراسم شكوهمند قاليشويان اردهال  کاشان|

   

                                                                                              

 


يكي از مشهودات تاريخ كه هيچ شك و شبهه اي در آن وجود ندارد سنت قاليشويان است كه همه ساله در دومين جمعه مهر ماه برگزار مي گردد .
بيش از ده قرن است كه اهالي فين عليا و سفلي و خاوه سنت قالي شويي را برپا داشته اند كه اين مراسم سنتي مذهبي ، يكي از مهمترين سنت هاي محلي تاريخي در ايران مي باشد . آنچه در اين مختصر مي شود به عنوان فلسفه اين كار اشاره كرد اين است كه : 
وقتي حضرت را به شهادت رساندند ، اين خبر براي مردمي كه خبر شهادت مهماني عزيز كه خود باني دعوت او بودند ، برايشان بسيار ناگوار بود ، چونان سيلي بنيان كن با چوب به طرف اردهال حركت كرده وقتي به منطقه مي رسند ، با بدن بي سر و غرق به خون حضرت علي بن باقر (ع) روبرو مي شوند .
بدن مطهر را در چشمه آبي كه هم اكنون نيز موجود است شستشو داده و در بين قالي گذاشته و به حالت چوب به دست و حسين حسين گويان ، بدن را تشييع و به محلي كه خود حضرت سفارش كرده بود برده و دفن مي كنند .
بر اين اساس اين سنت را همه ساله در سالگرد شهادت حضرت تكرار مي كنند كه هم تجديد عهد و پيمان با اهل بيت است و هم اجرا كننده مراسمي هستند كه از افتخارات اجدادشان مي باشد كه خود را موظف به اداي آن مي بينند .

 

                                                       

 

 

                                                   

كيفيت برگزاري تنها مراسم مذهبي به تاريخ هجري شمسي ( مراسم قاليشويان )


ابتدا مراسم را با تلاوت آياتي از قرآن شروع و پس از مديحه سرايي و نوحه خواني و سينه زني ، مردم فين كاشان چوب به دست و حسين حسين گويان ، به طرف صفه صفا و درب ورودي حرم مطهر سراسيمه مي دوند و قالي را از مردم عزدار خاوه تحويل گرفته و با همان حالت مضطرب و حسين حسين گويان به جلو مي دوند و مقداري به عقب بر مي گردند مانند اين كه از جنازه محافظت مي كنند به طوري كه كسي را قدرت نزديك شدن به آنان نيست . با همان كيفيت قالي را به طرف چشمه آبي كه روبروي حرم شاهزاده حسين (ع) در باريكرسف قرار دارد برده و قالي را مي شويند و به همين ترتيب بر مي گردند و در ايوان صحن فيني ها قالي را به مردم خاوه تحويل مي دهند .
( لازم به توضيح است كه قالي نماد جنازه حضرت علي بن باقر (ع) مي باشد . )
و بدين ترتيب مراسم پايان مي پذيرد .

 

تهیه وتنظیم توسط:خانم زارع (گروه کاشان املاک )

 ورود کاربران

کلینیک ساختمانی کاشان

kashanamlak