جمعه 26 /07 /1398


 برزک|شهر برزک |

سابقه برزك به 5000 سال قبل بر مي‏گردد. وجه تسميه‏ ي آن بَرْزْ به معناي سرزمين بلند و مرتفع كه واقع در كوهستان است و اين بلندي و ...

 

برزک
نگین کوهستان
 

شهر برزك با جمعيتي بالغ بر 5000 نفر به وسعت 200 هكتار در جنوب غربي شهرستان كاشان و در يك منطقه كوهستاني در دامنه‏ هاي كركس و در فاصله 45 كيلومتري كاشان، 60 كيلومتري ميمه و 55 كيلومتري دليجان و در مسير جاده‏ اي قرار دارد كه از يك طرف به آزاد راه اصفهان ـ‌ تهران و از سمت ديگر به اتوبان كاشان ـ قم ختم مي‏شود.

سابقه برزك به 5000 سال قبل بر مي‏گردد. وجه تسميه‏ ي آن بَرْزْ به معناي سرزمين بلند و مرتفع كه واقع در كوهستان است و اين بلندي و خشكي در ميان آب باشد و كِ، كه تصغير است و در مجموع بَرزُك به معناي تپه كوچك است. ارتفاع اين شهر از سطح دريا 1600 تا 3588 متر (متوسط 2025) مي‏باشد. اين شهر با توجه به موقعيت آن در تابستانها داراي آب و هواي معتدل و در زمستانها داراي آب و هواي سرد مي‏باشد. ميزان بارندگي در نقاط پست آن حدود 200 ميليمتر در سال و در ارتفاعات به 400 ميليمتر مي‏رسد. بالاترين درجه حرارت در تابستان 25 درجه و در زمستان به 20 درجه زير صفر مي‏رسد. جهت اصلي بادهاي موسمي از شمال به جنوب است.

در برزك وجود چشمه سارهاي متعدد كه دبي آن قابل توجه است باعث گسترش باغهاي ميوه در طول دره برزك گشته و آن را به باغ شهري زيبا تبديل كرده است كه همچون نگيني سبز در منطقه خود نمائي مي‏كند.

كشاورزي منطقه بيشتر باغداري است كه از محصولات شاخص آن مي‏توان به گل محمدي شاه توت، آلو، گردو، بادام و ديگر محصولات آن شامل فندق، سيب، گلابي، گوجه سبز، توت، زردآلو، انگور، گيلاس، آلبالو و انواع ميوه‏ هاي ديگر نام برد.
شهر برزك داراي هفت‏ محله مي باشد كه عبارتند از: 1ـ محله امام خميني (سرگاول) 2ـ محله درب مسجد جامع 3ـ محله شهيد رجائي (سردل) 4ـ محله مصلي 5ـ محله درب زيارت 6ـ محله كارگاه 7ـ محله باغستان
برزك به لحاظ سابقه تاريخي و قدمت چند هزار ساله مورد توجه است. اكنون نيز به جز طبيعت زيبا و بكر آن زيارت امامزاده سراج الدين بن موسي بن جعفر(ع)، شاهزاده محمود و احمد (ع)، مسجد جامع و چنار700 ساله جنب آن، خانه هاي قديمي با ابزار و وسائل آن، حمام سنگي دوره صفويه كه با حفظ تمامي عناصر معماري و تاريخي خويش همچنان استوار به كار خود ادامه مي دهد، آب انبار‏هاي قاجاريه، آسياب آبي سعدآباد كه هنوز با دستان پرتوان آسيابان پير مشغول به كار است و قوت مردم شهر را مهيا مي كند، تپه تاريخي قلعه كه اولين سكونتگاه مردم بَرزُك بوده همراه با غار كشف شده موجود در آن، تفرجگاه چشمه احمدآباد، جاده تفريحي توريستي سعدآباد، موزه مردم شناسي و … از آثار و جاذبه‏ هاي ديدني اين شهر مي باشد.

 

 


بايد اذعان داشت كه: شهر برزك به سبب وجود طبيعت زيبا و آب و هواي مناسب و زيرساخت هاي شهري مناسب مي تواند به فعاليت اكوتوريسم پرداخته و به علت برخورداي از ابنيه و بافت با ارزش تاريخي، جاذب گردشگران فرهنگي نيز باشد.

 

دشت‌هاي لاله‌ برزک کاشان مقصدي براي گردشگران :

 گل‌هاي لاله پهنه سبز دشت و دامان کوهستان‌هاي شهر برزک از توابع شهرستان کاشان مقصدي جذاب براي گردشگران است.
 

هر سال با فرا رسيدن فصل بهار دشت‌هاي گل محمدي، بالادست برزک و اطراف آن با انواع گل‌ها به ويژه لاله رنگين مي‌شود؛ لاله‌هاي برزک گل‌هاي خود رو و منحصربه فردي است که مشابه آن در ديگر مناطق کاشان وجود ندارد و به طور معمول در دشت‌هاي بالادست برزک زيبايي خاصي به منطقه مي‌بخشد.

گردشگران فصل بهار مي‌توانند با بازديد از بزرگ‌ترين مرکز توليد گل و گلاب کاشان، شاهد دشت‌هاي زيباي برزک که با انواع گل‌هاي لاله، شقايق و ... رنگين شده است، خاطره خوبي از اين شهر کوهستاني داشته باشند.

 

معرفی مکان های گردشگری برزک

تپه تاريخي قلعه (تفرجگاه و همايشگاه تپه تاريخي قلعه):

 

تپه تاريخي قلعه مربوط به دوره سلجوقيان و قبل از آن مي‏باشد. غار كشف شده در اين تپه به همراه وسايلي نظير تنور گلي، ظروف سفالي و گلي، سركو و … حكايت از سكونت و زندگي بسيار دور در اين محل دارد.

ارتفاع قله‏ ي اين تپه از جاده اصلي و قابل دسترسي مصلي حدود 20 متر مي‏باشد . هنگامي كه به بالاي تپه صعود مي‏نمايي و به چهار طرف نظاره مي‏كني سرسبزي و شادابي درختان، دشت و كوه‏هاي سر به فلك كشيده و خانه‏ هاي كاهگلي چشمانتان را نوازش مي‏كند.
تپه تاريخي قلعه در مركز شهر واقع شده كه داراي فضا و نمايي زيبا در هر طرف مي‏باشد.

 

غار كشف شده در تپه تاريخي قلعه:


قدمت اين غار به دوران سلجوقيان باز مي گردد و هم اكنون شهرداري با همكاري ميراث فرهنگي و گردشگري به دنبال ثبت ملي اين اثر تاريخي مي باشند.
بنا به اظهار و نقل قول سينه به سينه بزرگان شهر اين غار كه در سكونت گاه اوليه برزك (تپه قلعه) مي‏باشد داراي 3 مسير اصلي بوده و هم اكنون شهرداري به جهت انجام تحقيقات بيشتر مشغول آزادسازي معبرهاي مسدود شده اين غار در اثر ريزش‏هاي ساليان متوالي مي‏باشد.
از آثار برجاي مانده در اين غار مي‏توان به كانال هاي كوچك حفاري شده در دل سنگ جهت دفن يا نگهداري استخوانهاي گذشتگان خود، ظروف سفالي و گلي برجاي مانده و وجود سقف هاي زيباي اين غار اشاره كرد.
انتظار مي رود با مرمت و بازسازي كامل اين غار و بازگشايي آن در آینده به روي گردشگران، صنعت گردشگري و توريسم برزك در كنار ديگر آثار تاريخي و مناظر طبيعي و بكر متحول شود.

 

تفرجگاه چشمه احمدآباد:


اين چشمه در نقطه شمال شرقي برزك و در حريم رودخانه فصلي برزك واقع است و داراي چندين چشمه جوشان مي‏باشد و در قسمت بالا دست آن ديواره سدي است كه بر اثر رسوب طي ساليان متوالي پر شده و هم اكنون با رويش درختان بيد و درختچه‏ هاي گز در بستر اين سد منظره زيبايي را ايجاد كرده است.
اين تفرجگاه كه در 100 متري خيابان اصلي واقع است هر ساله گردشگران زيادي را به سمت خود جذب مي‏كند. به دليل وجود كوه در حاشيه جنوب شرقي تفرجگاه، گردشگران علاقه‏ مند به كوهنوردي نيز در كنار استفاده از مناظر بكر و طبيعي اين تفرجگاه از ورزش كوه نوردي نيز بهره مي برند.

 

 

آسياب آبي سعدآباد و تفرجگاه جنب آن:


در قسمت جنوبي جاده سعدآباد، آسياب آبي با قدمتي حدود 200 ساله به چشم مي‏خورد. این آسياب آبي داراي تنوره‏اي مي‏باشد كه آب از بالا داخل آن ريخته و فشار آب اين تنوره، سنگ‏هاي آسياب به وزن 500 كيلوگرم را به حركت در مي‏آورد و گندم را كه در بين دو سنگ قرار مي‏گيرد خرد و آرد مي‏كند.
شهرداري اقدام به مرمت و بازسازي و احياء اين آسياب نموده و تفرجگاهي در جنب آن در حال ايجاد است. اين تفرجگاه مورد استقبال بسيار زياد گردشگران قرا گرفته است.
اين اثر در تاريخ 24 / 8 / 85  به شماره 16218 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

حمام دوره صفويه :


يكي ديگر از ميراث هاي فرهنگي شهر برزك، حمامي است كه مربوط به دوره صفويه مي‏باشد.
اين بناي كهن توسط فردي بنام سيد حسن كاشاني ساخته شده است. براي گود برداري اين حمام 10 متر زمين را كنده و اين كار يك سال طول كشيده و بعد از 7 سال ساخت حمام به پايان رسيده است.
در ساخت اين حمام از ستون های سنگی تراشیده شده یک پارچه استفاده شده و براي برپا كردن ستونها و محكم كاري پايه ها از سرب و مخلوطي بنام ساروج كه به صورت سنتي درست مي‏شده استفاده كرده اند. حمام داراي دو خزينه، دو حوضچه بنام استك و دو تخته سنگ براي نماز خواندن است. برای سوخت حمام از نفت سياه استفاده مي‏كنند.
لازم بذكر است كه سيل عظيم سال 35 در برزك به حمام آسيبي وارد نكرد.
اين اثر در تاريخ 24 / 8 / 85  به شماره 16213 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

امامزاده سراج الدين ابن موسي بن جعفر (ع):


زيارت امامزاده سراج الدين ابن موسي ابن جعفر با قدمتي 500 ساله مربوط به دوران صفويه مي‏باشد و ساخت بناي اصلي اين امامزاده را هنرمندان آن دوران به عهده داشته اند. بناي اين امامزاده كه بزرگترين امامزاده اين شهر مي باشد شامل دو بخش مي باشد، بخش اصلي كه هسته اوليه آن را تشكيل مي دهد فضاي دور مقبره امامزاده است كه يك بناي 8 ضلعي با ضريح در مركز آن همراه با گنبد خشتي كه از درون (زير آن) آئينه كاري شده است. در فضاي بيروني امامزاده قبرستان شهر وجود دارد كه سنگ‏هاي قبر بسيار قديمي گوياي قدمت بالاي اين قبرستان است.
اين اثر در تاريخ 22 / 8 / 85  به شماره 16197 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

برزک|شهربرزک|برزک در کاشان|جاذبه های برزک|جاذبه های گردشگری درکاشان|گردشگری درکاشان|کاشان|شهر های حومه کاشان|روستاهای کاشان|گلابگیری در کاشان|گردشگری در کاشان|مکانهای توریستی در کاشان|شهر کاشان|برزک|شهر برزک|


تهیه وتنظیم توسط : خانم زارع ( گروه کاشان املاک )برچسب ها :
برزک , شهربرزک , برزک در کاشان , جاذبه های برزک , جاذبه های گردشگری درکاشان , گردشگری درکاشان , کاشان , شهر های حومه کاشان , روستاهای کاشان , گلابگیری در کاشان , گردشگری در کاشان , مکانهای توریستی در کاشان , شهر کاشان , برزک , شهر برزک ,


ورود کاربران

کلینیک ساختمانی کاشان

kashanamlak