چهارشنبه 07 /12 /1398


مشهد اردهال| روستای مشهد اردهال کاشان|

 در سال دوم هجري قمري مردم فين و چهل حصاران ( كاشان ) نماينده اي بنام عامر بن ناصر را همراه با هداياي زياد و تعدادي افراد ، روانه مدينه منوره ساخته و از ....

مشهد اردهال
تلاقی مذهب و ملیت

 

خلاصه اي از شرح حال حضرت علي بن باقر ( ع)

 

حضرت سلطانعلي (ع) فرزند بلافصل امام محمد باقر (ع) و برادر بزرگوار امام صادق (ع) ، و ابوالزوجه امام كاظم (ع) مي باشند . در سال دوم هجري قمري مردم فين و چهل حصاران ( كاشان ) نماينده اي بنام عامر بن ناصر را همراه با هداياي زياد و تعدادي افراد ، روانه مدينه منوره ساخته و از امام باقر (ع) تقاضاي پيشوا و مُبلغ براي هدايت و راهنمايي نمودند . اين گروه بعد از گذشت هفته ها در راه ، به خدمت امام باقر (ع) رسيده و امام (ع) از آنان استقبال گرمي نمودند و فرمودند :


به من اجازه دهيد تا فردا ، با خداي خود در مورد تقاضاي شما مشورت نمايم و آن حضرت ، جدش پيامبر (ص) را در خواب ديده كه فرمودند : فرزندت علي را همراه اين گروه نما ، ولي ديگر او را زنده درك نخواهي كرد و در آن منطقه به درجه رفيع شهادت نايل مي آيد . پس از آن امام باقر (ع) فرزندش سلطانعلي را مهياي سفر نموده و تا دروازه هاي مدينه اين گروه را همراهي مي نمايند .
هنگام ورود علي بن باقر (ع) به خطه كاشان حدود سه هزار نفر به استقبال آن حضرت آمده و گرداگرد شمع وجودش  جمع ، و مقدمش را گرامي داشتند .
آن حضرت به مدت سه سال در منطقه چهل حصاران ( فين و كاشان ) و منطقه اردهال ، به تبليغ دين مبين اسلام مشغول و نماز جمعه را اقامت مي نمودند .
( محل اقامه نماز جمعه آن حضرت در مسجد جامع كاشان ، واقع در ميدان كهنه بوده است . )

 

 

 

شناسنامه حضرت علي بن باقر (ع) 


اسم : علي ( ابالحسن ، طاهر )
پدر : امام محمد باقر (ع )
مادر : ام ولد 
همسر : ازدواج نموده اند ولي نام همسر ايشان مشخص نيست .
اولاد : احمد و فاطمه
تشريف فرمايي به ايران : حدود سال 113 هجري قمري
حاكم وقت : هشام بن عبداملك 
تاريخ شهادت : 27 جمادي الثاني سال 116 هجري قمري
قاتل : ارقم شامي  ( لعنه الله عليه )
حوزه تبليغ : چهل حصاران ( كاشان و فين ) و اردهال و بلاد قم 
محل دفن : مشهد اردهال ( از توابع كاشان )

 

 

 

 

قتلگاه حضرت علي بن باقر (ع) ميعادگاه عاشقان

 


در اسلام دو محل با نام قتلگاه داريم اوّل قتلگاه امام ، كه قتلگاه امام حسين است در كربلا و دوم قتلگاه امامزاده كه متعلق است به حضرت علي ابن محمد الباقر (ع) در اردهال .

 

قتلگاه آن حضرت از لحاظ جغرافيايي :


در امتداد همان كوهي است كه در دامنه آن مرقد مطهر ايشان واقع شده و تقريباً ما بين زيارتگاه و روستاي خاوه قرار دارد . از شيخ ابوسعيد ، مروي است : از روزي كه حضرت را در آن منطقه شهيد كردند تا 50 سال بعد ، چون 27 جمادي الثاني مي رسيد ، آواي نوحه و گريه از دل هر سنگي برمي خواست و پس از آن مدت ديگر كسي آن صدا را نشنيد . اكنون هزاران عاشق دلباخته اهل بيت عصمت و طهارت و ارادتمندان به حضرت علي بن باقر (ع) به قتلگاه آن حضرت مشرف و نماز خوانده و به حاجات مشروع خود مي رسند .

 

 

 

 

مراسم شكوهمند قاليشويان اردهال 


يكي از مشهودات تاريخ كه هيچ شك و شبهه اي در آن وجود ندارد سنت قاليشويان است كه همه ساله در دومين جمعه مهر ماه برگزار مي گردد .
بيش از ده قرن است كه اهالي فين عليا و سفلي و خاوه سنت قالي شويي را برپا داشته اند كه اين مراسم سنتي مذهبي ، يكي از مهمترين سنت هاي محلي تاريخي در ايران مي باشد . آنچه در اين مختصر مي شود به عنوان فلسفه اين كار اشاره كرد اين است كه : 
وقتي حضرت را به شهادت رساندند ، اين خبر براي مردمي كه خبر شهادت مهماني عزيز كه خود باني دعوت او بودند ، برايشان بسيار ناگوار بود ، چونان سيلي بنيان كن با چوب به طرف اردهال حركت كرده وقتي به منطقه مي رسند ، با بدن بي سر و غرق به خون حضرت علي بن باقر (ع) روبرو مي شوند .
بدن مطهر را در چشمه آبي كه هم اكنون نيز موجود است شستشو داده و در بين قالي گذاشته و به حالت چوب به دست و حسين حسين گويان ، بدن را تشييع و به محلي كه خود حضرت سفارش كرده بود برده و دفن مي كنند .
بر اين اساس اين سنت را همه ساله در سالگرد شهادت حضرت تكرار مي كنند كه هم تجديد عهد و پيمان با اهل بيت است و هم اجرا كننده مراسمي هستند كه از افتخارات اجدادشان مي باشد كه خود را موظف به اداي آن مي بينند .

 

 

 

 

كيفيت برگزاري تنها مراسم مذهبي به تاريخ هجري شمسي ( مراسم قاليشويان )


ابتدا مراسم را با تلاوت آياتي از قرآن شروع و پس از مديحه سرايي و نوحه خواني و سينه زني ، مردم فين كاشان چوب به دست و حسين حسين گويان ، به طرف صفه صفا و درب ورودي حرم مطهر سراسيمه مي دوند و قالي را از مردم عزدار خاوه تحويل گرفته و با همان حالت مضطرب و حسين حسين گويان به جلو مي دوند و مقداري به عقب بر مي گردند مانند اين كه از جنازه محافظت مي كنند به طوري كه كسي را قدرت نزديك شدن به آنان نيست . با همان كيفيت قالي را به طرف چشمه آبي كه روبروي حرم شاهزاده حسين (ع) در باريكرسف قرار دارد برده و قالي را مي شويند و به همين ترتيب بر مي گردند و در ايوان صحن فيني ها قالي را به مردم خاوه تحويل مي دهند .
( لازم به توضيح است كه قالي نماد جنازه حضرت علي بن باقر (ع) مي باشد . )
و بدين ترتيب مراسم پايان مي پذيرد .

 

قبور ديگر امامزادگان در منطقه اردهال :


در جوار قبر مطهر حضرت علي بن باقر (ع) قبور جماعتي از امامزادگان وجود دارد كه اسامي آنان در كتاب نور باهر تأليف آيت الله حاج شيخ محمد باقر مرندي آمده كه عبارتند از :
1. اسماعيل بن اسحاق بن الكاظم (ع)
2. همسر اسماعيل ، حكيمه خاتون ، ام عبدالله
3. عبدالله بن اسماعيل بن اسحاق بن الكاظم (ع)
4. عبدالوهاب بن اسماعيل بن اسحاق بن الكاظم (ع)
5. قاسم بن اسماعيل بن اسحاق بن الكاظم (ع)
6. كمال الدين الامير شمس الدين و ينتهي نسبه الي علي بن باقر (ع)
7. شاهزاده حسين بن علي بن الحسين (ع)
8. شاهزاده زيد بن امام علي النقي (ع)

 

سردابه اعجاب انگيز :


وقتي از پله هاي صحن بالا مي رويم در ابتداي ورود به صفه صفا ، يك راهرو بوده كه الان سنگ كاري و پوشبده شده است . اين راهرو در زاويه ضلع شرقي ايوان قرار دارد كه سردابه در منتهي اليه آن قرار دارد و تا به حال دو مرتبه بازگشايي شده است :
مرتبه اول : مرحوم اعتضادالدوله پسر سپه سالار ايران و داماد ناصرالدين شاه قاجار و حكمران قم در سال 1313 هجري قمري ، براي زيارت سردابه در محل مدفن حضرت سلطانعلي آمد و تقاضا كرد كه او را به محل مشرف نمايند ، وي در محل با اجساد طيب و طاهر روبرو گشته و حال رقت باري به ايشان دست داد . به گفته وي روي گونه بعضي از اجساد ، آثار خون مشاهده نمودم .
مرتبه دوم : بنابر آنچه در كتاب نور باهر آمده است به تقاضاي حضرت آيت الله مرعشي نجفي در سال 1341 ه .ش كه براي زيارت مشرف شده و دستور دادند درب سردابه را باز نمايند ، سردابه اي به طول و عرض سه متر در شش متر و عمق سه و نيم متر و داخل سردابه حدود يكصد تخته تابوت ، كه به صورت چند رديف ، سه تا سه تا روي هم چيده شده و تابوت ها باز و بدن ها تازه و سالم به چشم آمده است .

 

مشهد اردهال|اردهال|مراسم قالیشویان درکاشان|مراسم قالیشویی در مشهد|سلطانعلی امام محمد باقر| مراسم قالیشویی|مراسم مذهبی کاشان|عزاداری کاشان|کاشان|رسوم کاشان|جاذبه های کاشان|گردشگری|گردشگری در کاشان|جاذبه های حومه کاشان|مشهد|اردهال|مشهد اردهال|


تهیه وتنظیم توسط:خانم زارع (گروه کاشان املاک )برچسب ها :
مشهد اردهال , اردهال , مراسم قالیشویان درکاشان , مراسم قالیشویی در مشهد , سلطانعلی امام محمد باقر , مراسم قالیشویی , مراسم مذهبی کاشان , عزاداری کاشان , کاشان , رسوم کاشان , جاذبه های کاشان , گردشگری , گردشگری در کاشان , جاذبه های حومه کاشان , مشهد , اردهال , مشهد اردهال ,


ورود کاربران

کلینیک ساختمانی کاشان

kashanamlak